Dziś są imieniny: Alfreda, Wincentego, Wodzisława
×

Forma rośnie

dodano: 2011-06-06 12:03:24, ostatnia aktualizacja: 2011-06-06 15:41:42

autor: Łukasz Grochala/CYFRASPORT | NEWSPIX.PL

Forma urodzonego w 1989 r. w Opocznie Adama Kszczota od początku sezonu ciągle idzie w górę. Zawodnik Rudzkiego Klubu Sportowego z Łodzi w marcu zdobył złoty medal na Lekkoatletycznych Mistrzostwach Europy na hali Bercy w Paryżu - podczas biegu na 800 metrów nie miał sobie równych. Na przełomie maja i czerwca wygrał on na mityngu w Hengelo a także zdobył nowy rekord Polski w biegu na 1000 metrów, oraz ustanowił najlepszy wynik w Europie w biegu na 800 metrów w sezonie 2011.

Lekkoatletyczne Halowe Mistrzostwa Europy w Paryżu

Podczas 31 lekkoatletycznych Mistrzostw Europy odbywających w paryskiej hali Bercy, zawodnik Rudzkiego Klubu Sportowego Adam Kszczot zdobył złoty, a Marcin Lewandowski srebrny medal w biegu na 800 metrów. Trzecie miejsce wywalczył Hiszpan Kevin Lopez. Polacy od początku HME byli wymieniani w gronie kandydatów do medalu. Adam Kszczot głośno mówił, że do stolicy Francji jedzie, by stanąć na podium. Marcin Lewandowski, wystartował po  infekcji górnych dróg oddechowych i zastanawiał się, czy jego organizm wytrzyma trzy mocne biegi w ciągu trzech dni.

Finałowy bieg ułożył się po myśli biało-czerwonych. Nie dali się zamknąć na starcie i zaatakowali pod koniec trzeciego okrążenia. Na prowadzenie wyszedł Kszczot, tuż za nim ruszył Lewandowski. W takiej kolejności dobiegli też do mety. Adam Kszczot, podopieczny Stanisława Jaszczaka uzyskał wynik 1.47,87, a Marcin Lewandowski 1.48,23.

W dniu 29.05.2011 Adam Kszczot wygrał bieg na 800 metrów podczas mityngu World Challenge IAAF w Hengelo

Dla Adama Kszczota, był to pierwszy start w tym sezonie na otwartym stadionie. Uzyskał on bardzo dobry rezultat 1:45.11. To zaledwie 0.04 sekundy wolniej od jego rekordu życiowego, ustanowionego w 2010 roku w Berlinie.

Halowy Mistrz Europy z Paryża (2011) wyprzedził halowego wicemistrza świata Boaza Lalanga (1:45.31) oraz reprezentanta Kuwejtu Mohammada Al-Azemiego (1:45.35). Czwarte miejsce z wynikiem 1:45.47 zajął mistrz Europy z Barcelony, Marcin Lewandowski. Polacy zostawili w pokonanym polu tak znanych zawodników jak David Mutua, Bram Som, czy Michael Rimmer. Minimum na MŚ w Daegu wynosi 1:45.40. Tym samym Adam Kszczot może być pewien startu na Mistrzostwach Świata, które rozpoczynają się 27 sierpnia w Koreańskim Daegu.

NOWY REKORD POLSKI w biegu na 1000m

W dniu 31.05.2011 podczas mityngu "Zlata Tretra" w Ostrawie zawodnik Rudzkiego Klubu Sportowego, Adam Kszczot ustanowił rekord Polski w biegu na 1000 metrów. Podopieczny trenera Stanisława Jaszczaka uzyskał rezultat 2:16.99. Poprzedni rekord Polski na tym dystansie z 2002 roku należał do Pawła Czapiewskiego i wynosił 2:17.22.

Adam Kszczot jest w znakomitej formie, dwa dni wcześniej w Hengelo wygrał bieg na swoim koronnym dystansie - 800 metrów. Teraz, w Ostrawie, zajął drugie miejsce wyprzedzając m.in. Williama Biwotta czy Davida Mutuę. Zwyciężył Australijczyk Jeff Riseley czasem 2:16.75.

Podczas zawodów Enea Cup w Bydgoszczy Adam Kszczot ustanowił w biegu na 800 metrów najlepszy wynik w Europie w sezonie 2011

Zawodnik Rudzkiego Klubu Sportowego w wielkim stylu wygrał bieg na 800 metrów, ustanawiając rekord życiowy 1:44.30.

Poprzedni rekord Adama Kszczota był o ponad 0.7 sekundy gorszy i został ustanowiony w 2010 roku Berlinie. W obecnym sezonie Adam Ksczot jest w znakomitej formie. Zimą zdobył halowe Mistrzostwo Europy w Paryżu. Swoją doskonałą dyspozycję potwierdza na otwartym stadionie. 1:44.30 to najlepszy w tym sezonie wynik w Europie i czwarty na świecie.

Drugie miejsce we wspomnianym biegu zajął Marcin Lewandowski. Mistrz Europy sprzed roku z Barcelony od startu biegł blisko Kszczota, który z kolei pilnował mistrza świata z 2009 roku, Mbulaeniego Mulaudziego z RPA. Adam Kszczot zaatakował na wejściu w ostatni wiraż, Lewandowski ruszył za nim bardzo mocno, ale nie był w stanie pokonać łodzianina. Mulaudzi oraz Amerykanin Duane Solomon nie byli w stanie dotrzymać kroku Polakom. Adam Kszczot wbiegł na metę jako pierwszy, Lewandowski był drugi z czasem 1:44.61 (uzyskał piąty czas w karierze i wypełnił normę na MŚ w Daegu).

Gratulujemy i rzyczymy kolejnych sukcesów.