nie pamiętasz hasła?
temperatura 3 °C
wilgotność 60%
Dziś są imieniny: Joachima, Rocha, Domarada
×

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies

Pliki cookies ułatwiają korzystanie z naszych serwisów. Używamy ich w celach reklamowych i statystycznych a także po to, by dostosować nasze witryny dla indywidualnych potrzeb naszych czytelników i użytkowników. Plików cookie mogą też używać nasi partnerzy, reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy multimediów. Może zmienić ustawiania dotyczące plików cookies na Twojej przeglądarce. Korzystanie z serwisów bez dokonania zmiany oznacza, że pliki COOKIES będą zapisywane w pamięci twojego komputera lub innego urządzenie, z którego korzystasz do przeglądania witryn internetowych. Więcej informacji na temat cookies znajdziesz w naszej polityce prywatności.

Radny okazał się nadgorliwy, panów Wojciechowskich przepraszamy

dodano: 2015-02-06 12:10:16, ostatnia aktualizacja: 2015-02-06 16:05:36

Dwa dni temu radny Tomasz Kopera opublikował na łamach naszego portalu swój felieton mówiący o przetargach na dostawy żywności organizowanych przez opoczyńskie szkoły. Naszym zaniem, radny w swojej interpretacji przepisów ustawy o samorządzie gminnym wykroczył w sposób znaczący poza ich faktyczne znaczenie, sugerując nieprawidłowości w kontekście udziału w nich radnego Rady Miejskiej (wcześniej przewodniczącego) pana Zdzisława Wojciechowskiego oraz jego syna Pawła. Obu panów przepraszamy za materiał, jaki został opublikowany i podkreślamy, że zawierał on osobiste opinie jego autora, który publikując go nadużył naszego zaufania. Poniżej wyjaśnienia p. Tomasza Kopery.

 Radny Tomasz Kopera poprosił o usunięcie tekstu jego wyjaśnień

 


Możliwość komentowania wygasła
Wybierz sposób wyświetlania:
liniowy
drzewo
+5 (9) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
Panie: Kopera! Idź Pan w piS...du
niedziela, 22 lutego 2015, godzina 23:17:40
+8 (12) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
mlody: Panie Mateusz co się będzie pan tłumaczył. Kopera i tak będzie męczył.
poniedziałek, 9 lutego 2015, godzina 19:50:07
+3 (7) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @33
Mateusz Lachowski: Bardzo rozczaruję, jeśli przyznam, że nie jadam żadnych wyrobów z logo tej firmy? Ci, którzy mnie znają, wiedzą dlaczego. ;)
Obiektywizm (wg Słownika PWN): przedstawianie i ocenianie czegoś w sposób zgodny ze stanem faktycznym, niezależnie od własnych opinii, uczuć i interesów.

A niezależność, wbrew temu, czego wielu oczekuje, nie polega na jeżdżeniu na każdym jak na łysej kobyle.
poniedziałek, 9 lutego 2015, godzina 15:03:33
+3 (11) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @29
ongiś bywało: Panie redaktorze Lachowski czy aby przypadkiem woń kiełbasy nie zaburzyła Pana obiektywizmu?
poniedziałek, 9 lutego 2015, godzina 09:18:51
+10 (16) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
e: długo jeszcze nie będzie w Opocznie niezależnych medió tyle mogę powiedzieć
poniedziałek, 9 lutego 2015, godzina 07:54:04
+14 (24) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
pergom: Wstyd panie KOPERA!!!!! Siądź wreszcie na tyłku i zajmij się jakąś uczciwą pracą. Dość tych kpin !!!!!!!
niedziela, 8 lutego 2015, godzina 22:18:45
+6 (6) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @27
czeslaw martenka: jakie miasto taki oligarcha
niedziela, 8 lutego 2015, godzina 13:34:25
+1 (3) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @27
Mateusz Lachowski: Niech występuje przeciwko wszystkim miejscowym oligarchom i bonzom, jeszcze mu przyklasnę. Ale niech to robi mając ku temu podstawy, przede wszystkim prawne.

Niestety u radnego górę wzięły emocje, które zdominowały rozum. Ja z radnym na ten temat rozmawiałem podczas sesji, temat znałem. Niestety, radny chcąc być "lepszym" i przede wszystkim pierwszym, zapomniał o zasadach, które spoczywają na osobie pełniącej rolę dziennikarza. Jak już pisał Admin, zabrakło rzetelności. Nie pierwszy raz zresztą. Takie załatwienie sprawy rzutuje na jego wiarygodność jako dziennikarza czy radnego, którymi się bywa i przede wszystkim człowieka, którym się jest.

Zanim opublikował tekst, powinien dogłębnie sprawę zbadać. Zarówno jako dziennikarz, jak i radny, choć z etycznego punktu widzenia te dwie funkcje wzajemnie się wykluczają.
Jako radny i w-ce przewodniczący Komisji Rewizyjnej ma do tego instrumenty, a przede wszystkim wsparcie prawne. Zobaczymy, czy podczas posiedzenia KR radny problem podniesie...

Prowadząc portal otrzymałem już wiele zgłoszeń i zazwyczaj okazywało się, że albo są to zwykłe plotki, informacje nie sprawdzone do końca lub zwykła zawiść. Gdybym zamiast docierać do informacji, co pochłania dużo czasu, postępował jak radny Kopera, już dawno musiałbym portal zamknąć. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, jakie obwarowania zawiera Prawo prasowe.

Zajmowanie się trudnymi i niekiedy niewygodnymi sprawami nie zawsze polega na pisaniu o nich. Nieraz można rozwiązać jakiś problem lub pomóc człowiekowi, nie chwaląc się tym na łamach prasy, co bardzo często odnosi lepszy skutek. Dopiero, jak to zawiedzie, problem można nagłośnić.
niedziela, 8 lutego 2015, godzina 11:16:04
+9 (25) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
artur.w. : Kolejna wtopa radnego Kopery. Będąc na etacie u Posła działa w jego imieniu i na jego zlecenie. Działania Pisu są szkodliwe dla Opoczna jak i Polski. Obudź się Polsko , PiS to zło.
niedziela, 8 lutego 2015, godzina 11:10:39
+5 (13) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
a: o ho ho ktoś się odważył przeciwko oligarchii opoczyńskiej wystąpić, dziwne ,że media stanęły jak w Rosji po wiadomej stronie
sobota, 7 lutego 2015, godzina 20:34:10
+2 (2) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
ignorant: Do administratora, kimkolwiek by nie był. Jak skomentować rezygnację klika lat temu z funkcji przewodniczącego Rady Gminy w Paradyżu, dlatego, że był prezesem oddziału banku w Piotrowie, a w filii tego banku gmina prowadziła swóje konta?
sobota, 7 lutego 2015, godzina 15:32:35
+3 (3) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @24
Administrator : Znam cytowany artykuł. Mowi dokładnie to, o czym napisałem. Spółka to odrębny podmiot prawny. Zakłady budżetowy mają innych charakter jednak, a ich finanse znajdują swoje paragrafy w budżecie danej gminy. Sa to jednak dywagacje nie mające związku ze sprawą. Kluczem jest prwadzenie działalności na majątku lub z jego użyciem. W tym miejscu, to co p. T. Koperze wydawało się oczywiste, już oczywistym nie jest.

Trochę historii tego zapisu ustawowego. Skąd on się wziął? Nie chodziło tu o udział w przetargach, bo są one mocno sformalizowane. Zapis ten zrodził się w reakcji na dzziałania przedsiębiorcow w takich miastach jak Warszawa, którzy będąc radnymi zawłaszczali najciekawsze miejsca np. do prowadzeina restauracji.

Ja polecam, nie tylko temu radnemu ale i innym również, by zamiast czytania przepis ow, których nie do konca są w stanie pojąć, starali się dopytywać fachowc ow, czytać orzecznictwo. Może Miasto powinno dac możliwośc dostępu radnym do takich aplikacji jak. np. Lex. Wiedzy nigdy za dużo.
sobota, 7 lutego 2015, godzina 14:40:37
0 (0) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @22
Mateusz: Daj mu Panie Boże, ja mu źle nie życzę.

Co do mienia komunalnego:

Za nieprawidłową zatem uznać należy praktykę orzeczniczą, w myśl której za komunalne mienie gminy uważa się nie tylko majątek gminy, ale także majątek stanowiący przedmiot własności spółek komunalnych, nawet jeżeli gminy posiadają w nich 100% udziałów. Majątek spółek komunalnych stanowi bez wątpienia mienie komunalne, jednakże nie stanowi mienia gminy. Do majątku gminy zaliczyć można należące do gminy udziały w spółce komunalnej, jednakże majątku spółki komunalnej już nie.

PROF. UAM DR HAB. KRYSTIAN ZIEMSKI - radca prawny, profesor nadzwyczajny na WPiA UAM, Senior Partner, ekspert w zakresie prawa administracyjnego, prawa samorządu terytorialnego oraz energetycznego.

Źródło:
http://prawodlasamorzadu.pl/20...gminy.html
sobota, 7 lutego 2015, godzina 13:35:05
0 (0) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @20
Mateusz Lachowski: Poproszę o jeden, jedyny merytoryczny argument przeciwko moim słowom.
Może faktycznie się mylę i otworzysz mi oczy...
sobota, 7 lutego 2015, godzina 13:31:41
0 (0) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @21
Administrator : Włączenie Prokuratury nie skutkuje tym, że oskarżenie ma charakter oskarżenia publicznego z winy umyślnej, co do zasady 212 KK takie nie jest, w związku z tym mandat osoby skazanej nie wygasa w tym przypadku.
sobota, 7 lutego 2015, godzina 13:27:44
-2 (2) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @19
Mateusz Lachowski: Co do ścigania, nie do końca musi być, jak piszesz. Oto fragment interpretacji prawnej MSWiA:
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji - z upoważnienia ministra - na zapytanie nr 4816 w sprawie przestępstw pomówienia i znieważenia dokonywanych w Internecie

Postępowanie prywatnoskargowe co do zasady wyłącza udział prokuratora w sprawie. Policja może jednak, na podstawie art. 60 § 1 K.p.k., wystąpić do prokuratora o objęcie ściganiem z urzędu czynu ściganego z oskarżenia prywatnego (jeżeli przemawia za tym interes społeczny). Interes społeczny przestępstw prywatnoskargowych może w szczególności dotyczyć sytuacji, w których:
- czyn został nagłośniony medialnie i bulwersuje opinię społeczną,
- czyn spowodował poważne szkody moralne wywołane zniesławieniem,
- czyn określony w art. 212 K.K. został popełniony za pośrednictwem sieci teleinformatycznej,
- pokrzywdzony jest osobą nieporadną ze względu na wiek, chorobę lub kalectwo.

Prokurator uznawszy, że przemawia za tym interes społeczny, może wydać postanowienie o zwolnieniu z zachowania tajemnicy zawodowej, co związane jest ze zmianą trybu ścigania, który odtąd będzie trybem postępowania z urzędu.
sobota, 7 lutego 2015, godzina 13:23:35
-2 (2) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @18
s: ,,Prawda,, byłą taka gazeta za czasó ZSSR i twoja prawda jest podobna
sobota, 7 lutego 2015, godzina 12:55:55
+2 (2) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @15
Administrator : Bez przesady, mandat wygaszany jest za przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego (212 KK takim nie jest). Problem z tekstem p. Tomasza Kopery dotyczył przekroczenia zasad rzetelności. Nie mamy w zwyczaju pisać o włąsnych domniemaniach i przypuszczeniach ani mieszać faktów z domniemaniami, które te domniemania mają uwiarygdniać. Jeśli piszemy, że coś jest niezgodne z prawem, to pytamy o opinię prawnika, a kiedy przygotowujemy materiał dziennikarski, pytamy wszystkie strony sporu. Tak od lat robimy na tomaszowskim serwisie, dzięki czemu zbudowaliśmy jego wiarygodność i opiniotórczość.

W odróżnieniu od innych mediów podkreślamy zawsze subiektywność przekazu woalkę tzw. obiektywizmu, za którą skrywana jest polityczna propaganda, wyrzuciliśmy na śmietnik. Nie jesteśmy tubą propagandową żadnej partii, dlatego raz się nam zarzuca, że wspieramy PO, innym razem, że PiS. Dlaczego się tak dzieje? Otóż subiektywność to swoboda wyrażania własnych ocen pozbawiona partyjnej indoktrynacji.

Używając sloganu Mariusza Maxa Kolonko "mówimy jak jest". Nie ma cbyba u nas partii, ktorej by sę od nas nie dodstało.

Gdyby p. T. Kopera napisał felieton dotyczący etyki działań radnego, mówiąc co jego zdaniem wypada, a czego w jego ocenie nie powinno się robić, nie byłoby problemu. Tymczasem sam siebie umiejscowił w rokli sędziego i już wydał wyrok w sprawie p. Wojciechowskiego. Pisze np. że wcześniej wojewoda wygaszał w podobnych sprawach mandaty radnych, nie podając ani jednego konkretnego przykładu. Jest to nie do przyjęcia. Znak zapytania w tytule nie ma tu znaczenia.

Mienie komunalne i mienie gminne to dokładnie to samo. Z tym, że pierwsze pojęcie ma nieco szerszy charakter. To szerszy temat do dywagacjji. Problemem nie jest tutaj w mojej ocenie (również jako radnego) definicja mienia (bo ona jest oczywista) ale wykorzystania mienia gminy w działalności gospodarczej. Realizacja dostaw żywności takiego charakteru nie ma. W Tomaszowie znane są przypadki przetargów wygrywanych przez radnych na prace budowlane. Jeden z nich to remont Urzędu Miasta. Wojewoda nie wnosił zastrzeżeń, mimo oficjalnych zapytań. Natomiast, gdyby ten sam radny wynajął od miasta garaż i zrobił w nim biuro, mandat bez wątpienia by mu wygasł.

Zawsze działalność gospodarcza radnych budzi wiele emocji. Lubimy zaglądać do cudzych kieszeni. Dlatego w naszych serwisach, w sposób przekorny nigdy nie piszemy o oświadczeniach majątkowych radnych. Uważamy to za formę zaszczuwania ludzi.

Wracając do przepisu. Obserwuje się liberalizację orzecznictwa w związku z przepisami antykorupcyjnymi. Sam ustawodawca zapędził się w kozi róg i rzeczywiście zdarzają się przypadki sądowych nadinterpretacji. Dlatego postępowanie w Polsce jest dwuinstancyjne a i wyroki często budzą wątpliwości. System sądowniczy nie jest u nas doskonały.
sobota, 7 lutego 2015, godzina 11:38:37
0 (2) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @16
Mateusz Lachowski: Bronię tylko prawdy. Polecam przeczytać i interpretować moje wypowiedzi w całości, nie wybiórczo.
sobota, 7 lutego 2015, godzina 11:37:06
+7 (9) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś