nie pamiętasz hasła?
temperatura 3 °C
wilgotność 60%
Dziś są imieniny: Felicji, Tymoteusza, Rafała
×

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies

Pliki cookies ułatwiają korzystanie z naszych serwisów. Używamy ich w celach reklamowych i statystycznych a także po to, by dostosować nasze witryny dla indywidualnych potrzeb naszych czytelników i użytkowników. Plików cookie mogą też używać nasi partnerzy, reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy multimediów. Może zmienić ustawiania dotyczące plików cookies na Twojej przeglądarce. Korzystanie z serwisów bez dokonania zmiany oznacza, że pliki COOKIES będą zapisywane w pamięci twojego komputera lub innego urządzenie, z którego korzystasz do przeglądania witryn internetowych. Więcej informacji na temat cookies znajdziesz w naszej polityce prywatności.

„Opoczno-Południe” coraz bliżej

dodano: 2013-02-04 18:18:20, ostatnia aktualizacja: 2013-02-05 21:10:38

Kilkuletnie starania władz samorządowych zakończyły się sukcesem. W obecności wicemarszałka Sejmu RP Cezarego Grabarczyka, wiceministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Andrzeja Massela, parlamentarzystów Roberta Telusa oraz Marcina Witko, marszałka województwa Witolda Stępnia, władz samorządowych powiatu i gminy Opoczno oraz przedstawicieli spółki PKP Polskie Linie Kolejowe odbyło się podpisanie porozumienia w sprawie budowy przystanku kolejowego Opoczno Południe. Historyczny podpis w imieniu miasta złożył burmistrz Jan Wieruszewski

 

Stronę kolejową na poniedziałkowym spotkaniu reprezentował Andrzej Janasz  - dyrektor projektu w zespole do spraw modernizacji CMK Centrum Realizacji Inwestycji Polskich Linii Kolejowych oraz Arkadiusz Arciszewski – zastępca dyrektora PKP PLK S.A. Centrum Realizacji Inwestycji. Nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych sąsiednich powiatów koneckiego i tomaszowskiego, zaproszonych przez posła Roberta Telusa w sierpniu ubiegłego roku do wspólnego i aktywnego zaangażowania się w realizację tej opoczyńskiej inwestycji kolejowej. Efektem tego było pisemne poparcie budowy przystanku złożone na ręce Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej przez starostów koneckiego, przysuskiego i tomaszowskiego.

 

Przystanek „Opoczno-Południe” to inwestycja oczekiwana przez mieszkańców regionu opoczyńskiego od wielu lat. Do tej pory opocznianie, jak wspomniał minister Massel, mogli tylko z poirytowaniem spoglądać na mijające Opoczno z dużą prędkością pociągi. Od grudnia 2014 roku ma to ulec zmianie. Na ten właśnie termin przewidziane jest bowiem oddanie przystanku do użytku wraz z całą otaczającą go infrastrukturą.

 

Dla 23-tysięcznego Opoczna przystanek kolejowy na popularnej „ceemce” to przysłowiowe okno na świat. Wielu mieszkańców regionu dojeżdża do pracy lub szkoły w Warszawie, Krakowie czy na Śląsku. Zapotrzebowanie na przystanek kolejowy w Opocznie od dawna zgłaszały także sąsiednie regiony – powiat konecki i przysuski. Z wygodnego i szybkiego połączenia kolejowego zarówno ze stolicą jak i południem kraju korzystali będą także mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego.

 

Szybkie połączenie kolejowe umożliwi dojazd do stolicy w ciągu kilkudziesięciu minut, w niewiele dłużej dotrzeć będzie można na południe Polski. Pracującym i studiującym w Warszawie czy na Śląsku umożliwi to rezygnację z kosztownego wynajmowania lokum na miejscu na korzyść dojazdów. To nie tylko korzyść finansowa, to także więcej czasu spędzonego z rodziną i bliskimi. Pojawia się także wielka szansa dla osób bezrobotnych i młodzieży na podjęcie zatrudnienia i kontynuacje edukacji poza miejscem zamieszkania.

Wszystko wskazuje na to, że realizacja opoczyńskiej inwestycji ma szansę przynieść jeszcze większy sukces niż podobna stacja we Włoszczowej.  To także ogromna szansa na wielopłaszczyznowy rozwój regionu położonego na pograniczu trzech województw – łódzkiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego. Jak widać wspólne zaangażowanie tak wielu osób ponad podziałami politycznymi przynosi konkretne efekty.

 

Budowa peronu na stacji Opoczno Południe wraz przebudową niezbędnej infrastruktury technicznej stacji realizowana będzie w latach 2013 - 2014 w ramach zadania inwestycyjnego pn. „Modernizacja linii kolejowej nr 4 - Centralna Magistrala Kolejowa". Zadanie to będzie finansowane ze środków budżetu państwa.

 

Zakończenie prac projektowych wraz z pozyskaniem niezbędnych decyzji administracyjnych zaplanowane jest na grudzień 2013 r.

Zakres robót, do realizacji w 2014 r. obejmuje:
- budowę peronu jednokrawędziowego od długości 300 m i wysokości 0,76 m z dostosowaniem do obsługi osób niepełnosprawnych;
- wyposażenie peronu w wiaty i małą architekturę;
- wykonanie oświetlenia peronu, dojść od strony południowej jak i północnej;
- wyposażenie peronu w kanalizację kablową, urządzenia informacji podróżnych, sygnalizacji czasu oraz urządzenia monitoringu z możliwością ich rozbudowy z chwilą budowy w przyszłości drugiego peronu;
- przebudowę istniejących urządzeń sterowania ruchem kolejowym w związku z przebudową (wydłużeniem) toru nr 4a;
- przebudowę istniejącej infrastruktury kolidującej z budową peronu.

 

Szacuje się iż koszt zadania zaplanowanego do wykonania przez PKP PLK S.A. wyniesie ok. 3 mln złotych.

 

Zatrzymywanie się pociągów na stacji Opoczno Południe planowane jest w rozkładzie jazdy na lata 2014/15

 

Inwestycja wymaga podjęcia prac przy współudziale stron porozumienia m.in. w zakresie:
- przygotowania dróg dojazdowych do stacji Opoczno Południe, wybudowanie przystanków autobusowych;
- zorganizowania komunikacji miejskiej i regionalnej do stacji Opoczno Południe;
- wybudowania parkingów dla samochodów;
- adaptacji budynku do pełnienia funkcji dworca;

 

W ramach niezbędnych inwestycji dodatkowych towarzyszących przyszłej stacji wykonane będzie opracowanie dokumentacji projektowo - kosztorysowej przebudowy drogi dla obsługi stacji Opoczno Południe na trasie CMK w Opocznie w zakresie:
- przebudowy drogi wewnętrznej na odcinki od węzła Januszewice obwodnicy Opoczno w kierunki wsi Świerczyna, długość odcinka 1880 m, stanowiący dojazd do stacji Opoczno Południe:
- budowy pętli autobusowej z przystankiem i stanowiskami postojowymi dla 30 pojazdów osobowych na drodze dojazdowej do Stacji Opoczno Płd. Długość odcinka drogi 200 m.
Projekt techniczny zlecony do realizacji w terminie do 16.,12.2013 r. Szacunkowy koszt wykonania w 2014 r. zakresu rzeczowego robót wynosi 2.125.000 zł

 

W ramach projektów kluczowych dla rozwoju województwa łódzkiego Gmina Opoczno zgłosiła do realizacji następujące zadania:

 

Przebudowa dróg dojazdowych do przystanku kolejowego Opoczno Południe:
- dojazd od strony centrum Opoczna ul. Piotrkowską, Szkolną, Ogrodową, równoległą do obwodnicy, wzdłuż CMK, długość 4 km. Koszt 10 mln zł.
- dojazd do zachodniego węzła obwodnicy Opoczna dł. ok. 2 km wraz z chodnikami i ścieżkami rowerowymi. Koszt 5 mln zł.
- dojazd do ul. Leśnej (obwodnica Opoczna) do wsi Brzustówek dł. ok 4 km. Koszt 10 mln zł.
- dwa parkingi na samochody osobowe, koszt 4 mln zł.
- przebudowa istniejącego budynku przy stacji Opoczno Południe na budynek dworca - koszt 2 mln zł.

 

Szacunkowy koszt realizacji powyższego zakresu robót wynosi 31.000.000 zł

 

opracowano na podstawie materiałów Urzędu Miasta w Opocznie oraz przesłanych przez Biuro Poselskie Roberta Telusa'


Możliwość komentowania wygasła
Wybierz sposób wyświetlania:
liniowy
drzewo
0 (0) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
Do 30: Tym cytatem zamiotłeś!!!
sobota, 23 lutego 2013, godzina 21:29:46
0 (0) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
do 60: Nie z władzami PRL bo z nimi wszyscy w ten cz inny sposób musieli współpracować , tylko ze specjalnymi służbami w PRL-u. To tak dla sprostowania, bo zaraz jakiś ich obrońca to złapie i zacznie wywody na temat współpracy z władzami PRL. Niestety czasem nie wiedzą sąsiedzi kto z nimi siedzi i dlaczego się pnie. Ktoś tam pytała o papiery na R.F " emerytowanego kolarza" - sprawdzi w archiwum. Kto był naczelnikiem Lokomotywowni w Idzikowicach od 13 grudnia 1981 roku do września 1982 roku. Był stan wojenny i na stołkach kierowniczych obsadzano wyłącznie ludzi zaufanych i sprawdzonych dla PZPR-u. Innych papierów nie znajdziesz, bo IPN tobie ich nie pokaże, a dopóty, dopóki nie startuje w wyborach gdzie trzeba składać oświadczenie lustracyjne nikt ich nie zobaczy, najlepszym przykładem jest Wiktor, którego prokurator oskarża o kłamce lustracyjnego. Był osoba publiczną.
sobota, 23 lutego 2013, godzina 19:09:05
0 (0) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
Do 40: a to Ci dopiero gratka, Pan Wiktor O. tudzież współpracował z władzami PRL?
Warto czytać komentarze pod artykułami tego portalu, ponieważ można się dużo dowiedzieć.
sobota, 23 lutego 2013, godzina 14:59:11
0 (0) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
też z Chamówka...: |Witam Państwa, widzę, że tematem rozmów bywa Ryszard F- "emerytowany kolarz". Znam go, ale nie od tej strony. fju fju fju
sobota, 23 lutego 2013, godzina 13:53:25
0 (0) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
EGO do 57: Nie ma znaczenia kto jest kim, ważne ze przystanek już będzie robiony zobacz inne portale. zakonczcie tu dyskusje, kto jest ważniejszy burmistrz który nic nie robi czy Telos który tez nic nie robi.
poniedziałek, 18 lutego 2013, godzina 19:04:43
0 (0) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
do Młody, 55: Pis prospołeczny?? Chyba raczej prokościelny. Gdy pleban zmarszczy brew Telus z byłym (na szczęście) starostą trzęsą się jak osiki. Gdyby mogli to by miejscowym dobrodziejom w cztery litery weszli...
poniedziałek, 18 lutego 2013, godzina 17:12:34
0 (0) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
Chamówek: Betonem są wszystkie ugrupowania polityczne w tym te lokalne u nas też. mieszają się w tym tyglu nienawiści osobistych , a dla nas obywatele tego regionu nic z tego nie wynika. zatem wszystkim partaczom politycznym raz na zawsze powiedzmy precz.!!!!
poniedziałek, 11 lutego 2013, godzina 13:16:34
0 (0) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
młody: Beton ma to do siebie że jak już zastygnie to jest twardy. Jaka prawica? Prawicowy i prospołeczny jest tylko PiS...i nie wiadomo czy to dobrze czy źle. /czas/
poniedziałek, 11 lutego 2013, godzina 12:01:50
0 (0) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
Helo: Nic tu się nie zrobi, trzeba czekać na wydanie tej książki, być może tam się coś pokaże. Gdyby gdzieś startowały te osoby w wyborach na funkcje publiczna musieliby złożyć oświadczenie i mieliby dwie wersje do wyboru; 1. Jeśli działały to się przyznać i dla nich nie wynika żadna z tego konsekwencji, oprócz tego ze opinia publiczna dowiaduje się iż byli współpracownikami tak jak to było z Wołoszańskim. 2. Nie przyznać się, a wtedy zostanie skierowany wniosek o uznaj=nie jako kłamaca lustracyjny. Dlatego też oprócz Wiktora pozostali nigdzie nie kandydują, bo znają konsekwencje.
poniedziałek, 11 lutego 2013, godzina 10:24:17
0 (0) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
do 51: Kotłowania od jakiegoś czasu należy do UM bo przejął ją od PKP i chyba korzysta z niej teraz CIS(albo miał korzystać, składać jakieś pudła czy coś)
poniedziałek, 11 lutego 2013, godzina 09:16:39
0 (0) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
do 50 i 51: Pierwszy raz na tym forum czytam taką mądra polemikę! Gratuluję Panowie/Panie
niedziela, 10 lutego 2013, godzina 19:14:02
0 (0) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
konkrety do Helo.: Mówisz, że mam zapytać...Przyznam, że się obawiam. Nie tyle tego "emeryta-kolarza" co jego zięcia i córki...i układów jakie posiada do dziś. Zięciu pracuje hmm..., powiedzmy " w resorcie siłowym" i nie wyciera chodników jako krawężnik... Przyznam, że słyszałem o "brawurowej" ucieczce "tego" Pana w momencie wprowadzania stanu wojennego...Później działał czynnie przy "Solidarności". Ale z tego co piszesz to "on" ma coś za uszami. Są tutaj konkretne oskarżenia, tylko powiedzcie mi gdzie znaleźć na to papiery? Bo gadać każdy potrafi, ale wiele osób mówi, że jak każdy coś tam kombinował "ale zrobił dużo dla dzieciaków i w ogóle dla PKP" takie zdania padają. Spotykam się tez z opiniami podobnymi do Twojej, i jak proszę o jakieś dowody to zapada cisza, i zaczyna się gadka: bo Ten by Ci powiedział...bo Tamten by Ci powiedział...Do cholery a IPN go "badał"? Podejrzewam, że wiele osób(podobnie jak ja) się obawia. Każdy chce gdzieś pracować, spokojnie posyłać dzieciaki do szkoły itd...Co innego gdyby ktoś miał coś konkretnego na niego...Papiery na stół i pytania...a tak, można sobie "ględzić". Poza tym przypominam, ze ów "Pan" ma dosyć silne "kółko wzajemnej adoracji"... Ale bardzo proszę o odpowiedz: Co z tą byłą kotłownia...Do kogo należy obecnie, i komu ludzie płacą kasę za parkowanie w kotłowni samochodów ???
niedziela, 10 lutego 2013, godzina 12:27:52
0 (0) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
Do Helo: Stawiasz bardzo zasadne pytania. Nie może byc tak, ze ludzie którzy kiedyd po poszli na wspólpracę dzis zajmuja prominentne stanowiska, a ci co walczyli żyją w nędzy( o przepraszam tego pana siła wsadzili na stołek naczelnika-co było bardzo dotkliwą sankcją;)). PO ma to do siebie, że przyjmowała kazdego w swoje szeregi...dzis podobnie...pojawaija sie osoby podające sie za prawicowe, a mające głębokie pro-PZPR-owskie korzenie, chca sie ustawic krzycząc jacy to oni PRAWI-cowi:), zawiązuja nawet stowarzyszenia, itp, -aby z prawicą NAPRAWDE sie nie wiazać A TYLKO POWIĄZANIE POZOROWAĆ, a nuż lewica dojdzie do wladzy? Pomaga jak moga osobom z lewicą zwiazanym, a wycinają tych co dla prawicy coś zrobili...Rozejrzyjcie sie wokól , co sie dzieje w szkołach, urzędach...itp...Najlepszy przykłąd -starostwo-wzajemne zagryzanie sie lokalnej prawicy, a PSL się cieszy....najpierw wieruszewski odwołąl Roga -przy pomocy PSL-u, a potem PSL pomógł rOGOWI I INNYM odwołaując Wieruszewskiego- TAK TRZYMAĆ PANOWIE Ma wiec pytanie, który ze swiaidomych PRAWICOWYCH wyborców znowu zagłosuje na RZEKOMO PRAWICOWYCH DZIAŁACZY ??? Moim zdaniem ŻADEN! Teraz wzyscy pokazują ile to dla tego przystanku zrobili...a co zrobili dla BEZROBOCIA W TYM MIEŚCIE??? niech każdy sobie odpowie, każdy widzi, co sie dzieje...TWORZA SIE PONADPARTYJNE SITWY, WG MNIE TO CO SIE DZIEJE W MIESCIE I POWIECIE TO IGRZYSKA DLA CIEMNEGO LUDU, WŁADZA SIE I TAK USTAWI W MYŚL ZASADY; "TOWARZYSZU PARTIA O WA NIE ZPOMNI... PRZECZEKAJCIE TOWARZYSZU..."
niedziela, 10 lutego 2013, godzina 10:20:14
0 (0) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
Helo do Konkrety: Zatem zapytaj tego pana działacza , patriotę jak długo był internowany i dlaczego po jednym dniu internowania powrócił do pracy( inni siedzieli znacznie dłużej) i został naczelnikiem Lokomotywowni Idzikowice w stanie wojennym, gdzie takie stanowiska były obsadzane wyłącznie przez wybitnych i zaufani działacze PZPR-u. Ponadto zapytaj go dlaczego ci którzy wrócili po roku internowania pluli mu w twarz. ????
zapytaj go dlaczego nigdy nie startował tm gdzie trzeba złożyć oświadczenie lustracyjne? Tak postępują prawdziwi ludzie i patrioci???????Znasz ich osobiście, no to będzie ci łatwiej zapytać.
niedziela, 10 lutego 2013, godzina 08:58:28
0 (0) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
MŁODY: Ludzie znowu rozprawiacie o kolejnym "leciwym" lokalnym działaczu. Czas się zastanowić co można zrobić aby w tym mieście żyło się normalnie. Jak pozbyć się przyspawanych do stołków bezproduktywnych cieniasów? To są pytania jakie powinni sobie zadać młodzi i aktywni ludzie w Opocznie.
sobota, 9 lutego 2013, godzina 21:00:22
0 (0) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
Konkrety: Witam. przeczytałem wszystkie te komentarze, najciekawszy spór to filutek vs. chamówek. Do "Chamówek": spokojnie z tymi sądami...to, że IPN wszczyna postępowanie niczego nie dowodzi, nie ma tam jednoznacznej informacji, że Pan W. O. był osobą związaną ze służbami. Trochę ostrożniej z wyrokowaniem, bo rozpuścić ploty bardzo łatwo, a przyznać się do błędu i przeprosić, trochę trudniej. Do "filutek": Ty tez nie powinieneś tak gloryfikować kogoś kto dużo gadał, niewiele robiąc...Kiedyś...Jakieś 2-3 lata temu na portalu "Opocznianie.pl" wypowiadał się osobiście Pan Wiktor O. Każdy mógł z nim pogadać bo to było na forum. Rozmowa oczywiście dotyczyła stacji na CMK w Opocznie. Później zorganizowano w Urzędzie spotkanie informacyjne na ten temat. Wówczas próbowano wmówić wszystkim, że stacja "Opoczno-południe" powstanie do końca 2012 roku (owa dyskusja była przed samymi wyborami do samorządów) ;) Ale wecie co...najbardziej zainteresował mnie wątek o "brydżystach", rozwińcie temat bo to bardzo ciekawe. Bo znam "ich" osobiście i zawsze kreowali się jako patrioci, lokalni patrioci, "krzewiciele" sportu wśród młodzieży...I mam jedno konkretne pytanie: Do kogo obecnie należy budynek byłej kotłowni przy Skłodowskiej 12?. I komu się płaci za możliwość parkowania tam samochodu?. Może ktoś z Was wie.
Pozdrawiam.
sobota, 9 lutego 2013, godzina 17:03:24
0 (0) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
Chamówek do filutka: Kłamstwo lustracyjne to nie jakaś rzucona kostka , jak mówisz psom na pożarcie. No nie wiem kto tu jest maluczki? Ci którzy wykryli kłamstwo, czy ten który to zrobił, ostatecznie czy ten który taką osobę gloryfikuje.
Filutek nazywasz nas maluczkich? Nas którzy być może jesteśmy wśród tych nielicznych dla których honor i zasady moralne nie przesłoniło pozerstwa, pieniądz, obsada stanowisk lub możliwość kupczenia nimi. Ludzi którzy tym się brzydzą i nie skalają nazywasz maluczkimi!?
Natomiast tych drugich, dla których kasa i brak elementarnych zasad przysłoniły wszystko, moralność , patriotyzm i dobro innych, nazywasz wielkimi! Dla mnie raczej filutek wychodzisz bardziej na fiutka i tak niech pozostanie też kończę. Dalsza dyskusja z tobą poniża mnie. Ale nie skończyłbym gdybym nie zacytował ciebie, gdzie nazywasz mnie czymś najgorszym; <filutek do Chamówek: W zasadzie ludziom Pańskiego pokroju nie powinno się odpowiadać ale niech tam.. Reprezentuje Pan ciekawy typ.>, ale to nie je jestem kłamcą politycznym, to nie ja sprzedawałem kolegów i przyjaciół za przysłowiową miskę soczewicy. A TY KAŻESZ NAM BRAĆ Z NIEGO PRZYKŁAD JAKO WZOROWEGO OBYWATELA RP. Coś chyba ci się pozestawiało lub zamieniłeś się głowami z ... i wyszło zamiast filutka fiutek.
sobota, 9 lutego 2013, godzina 15:16:10
0 (0) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
Kto wiatr sieje: Nie wiem, czy filutek to filutek czy też Wiktor filutkowy. Wiem jedno, że kto sieje wiatr ten zbiera burzę. Jest jednak inne powiedzenie bardziej polityczne, no może ma większe zastosowanie do polityków.Czym szybsze i krótsze jest wspinanie się po drabinie awansu tym większy huk przy spaniu. Co maił zastosowanie w niniejszym gloryfikowaniu jednej osoby. Tuż prawie przed wyborami samorządowymi zapaskudził swemu idolowi opinie. W tej chwili dla opinii publicznej nie jest istotny końcowy efekt, niezależnie czy występuje tu dwóch czy jedne obaj będą kojarzeni z donosicielstwem, tak jak {filutek} może zmienić sobie NIK i występować za chwilę na tym samym portalu jako na przykład < ten co nie mówi prawdy> , tak Wiktor nie może tego zrobić, a jest osobą zananą szczególnie w środowisko kolejarskim. W myśl przysłowia ; " Rzuć błotem na ścianę , zawsze coś na niej zostanie"- do Wiktora lustracja się przyklei i pozostanie już do końca jego dni z nim. Jakby nie powiedzieć to wbiłeś mu polityczny nóż w plecy. To można zakończyć tylko jednym cytatem ; " i ty Brutusie przeciwko mnie" . Pieśń pochwalna wyszyła na rapsod żałobny. część jego pamięci politycznej :)
sobota, 9 lutego 2013, godzina 10:08:51
0 (0) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
filutek: "W związku ze znacznym zwiększeniem zainteresowania literaturą faktu, postaramy się zwiększyć liczbę faktów".. (-) dygnitarz partyjny :)
Wezwany do tablicy, bojąc się posądzenia o brak honoru :) i dowiadując się że nazywam się Wiktor Olszewski :), zanim odlecę do ciepłych krajów, uprzejmie informuję:
- nie wiedziałem o fakcie opisanym poniżej,
- dobrze się stało że ujrzał on światło dzienne (wszak prawda wyzwala)
- w żaden sposób nie zmieniło to mojego stosunku do Wiktora,
- na Jego miejscu odniósł bym się do tego faktu publiczne (media?).
A wy drodzy interlokutorzy podniecajcie się dalej rzuconą maluczkim kością, ale już beze mnie.Spotkamy się na otwarciu przystanku, Ja kupuję bilet do Włoszczowy (Włoszczowej?) i z powrotem :).. Kończę epizod z forum i spadam, papa
sobota, 9 lutego 2013, godzina 01:49:51
0 (0) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
Obsever: Czy wirtualny Filutek to w realu Wiktor? Oto jest pytanie