nie pamiętasz hasła?
temperatura 3 °C
wilgotność 60%
Dziś są imieniny: Błażeja, Saturnina, Fryderyka
×

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies

Pliki cookies ułatwiają korzystanie z naszych serwisów. Używamy ich w celach reklamowych i statystycznych a także po to, by dostosować nasze witryny dla indywidualnych potrzeb naszych czytelników i użytkowników. Plików cookie mogą też używać nasi partnerzy, reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy multimediów. Może zmienić ustawiania dotyczące plików cookies na Twojej przeglądarce. Korzystanie z serwisów bez dokonania zmiany oznacza, że pliki COOKIES będą zapisywane w pamięci twojego komputera lub innego urządzenie, z którego korzystasz do przeglądania witryn internetowych. Więcej informacji na temat cookies znajdziesz w naszej polityce prywatności.

Gmina Opoczno kupi tereny inwestycyjne! Na razie tylko pod cmentarz

dodano: 2015-01-24 19:01:33, ostatnia aktualizacja: 2015-01-25 18:51:05

Leży przede mną projekt budżetu gminy na rok 2015.Niezwykle ciekawa to lektura ale nie będę rozpisywał się nad każdą z kilkuset pozycji.

 

Interesuje mnie jedno, czy w roku 2015 gmina Opoczno zakupi tereny,które będzie można potem przeznaczyć na sprzedaż inwestorom chcących  zainwestować w naszej bogatej gminie(bogatej w bezrobotnych oczywiście). Zanim przejdę do omawiania konkretnych pozycji budżetowych jestem winny czytającemu przedstawienie dwóch zgoła odmiennych postaw odnośnie rozwoju naszego miasta, które zaobserwowałem wśród radnych.

 

1.tzw. stara szkoła byłego burmistrza Wieruszewskiego prezentująca taki oto pogląd: gdy pojawi się inwestor to wtedy będziemy myśleli o ewentualnych terenach a teraz trzeba wszystkie środki przeznaczyć na kolejne inwestycje typu: brukowanie miasta, drobne  inwestycje drogowe, inwestycje w infrastrukturę(często drogie i nietrafione lub wykonane wadliwie).Inwestycje te w żaden sposób nie będą na siebie pracowały w przyszłości, no ale wykonane najczęściej rok przed wyborami pozwolą na przedstawienie się w oczach potencjalnych wyborców w świetle wielkiego budowniczego.

 

2. radni chcący przełożyć wydatki budżetowe na miejsca pracy

Zwracam się w tym miejscu do radnych 1 grupy. Szanowne Koleżanki i Koledzy Opoczno jest na skraju upadku ekonomicznego a widmo marginalizacji naszego miasta to nie odległe zagrożenie a obecna rzeczywistość. W sytuacji gdzie duża część gmin w Polsce ma własne tereny inwestycyjne oraz strefy ekonomiczne już od lat 90tych my nie mamy nic. Żaden inwestor nie będzie tracił czasu na rozmowy tam gdzie gmina nie ma nic do zaoferowania. Wyobraźmy sobie sytuację ,która w Opocznie miała już miejsce co najmniej kilka razy. Zjawia się ten wymarzony inwestor, chce stawiać zakład, dać ludziom pracę i pierwsze co robi, to idzie do urzędu miasta i pyta co może zaoferować mu gmina. Szanowny Panie Inwestorze! Mamy tereny inwestycyjne! Tylko, że są w rękach prywatnych no i mały szkopuł tych właścicieli jest kilkudziesięciu. Inwestor taką propozycję w najlepszym wypadku potraktuje drwiącym uśmiechem.

 

Wracając jednak do projektu budżety na rok 2015, niestety i w tym roku projekt budżetu nie przewiduje środków na zakup terenów inwestycyjnych pod stworzenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Wprawdzie w dziale ,,Gospodarka gruntami i nieruchomościami,, przewidziano 1 milion 115 tysięcy złotych na zakupy inwestycyjne jednostek budżetowych jednak z rozmów z urzędnikami dowiedziałem się ,że środki te przeznaczone zostaną w większości na wykup terenów pod nowy cmentarz.

 

Czy będzie to rok kolejnej zmarnowanej szansy?

 


Możliwość komentowania wygasła
Wybierz sposób wyświetlania:
liniowy
drzewo
+1 (9) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
do xxxxxx: cytując klasyka" jest pan zerem: panie xxxxxx
czwartek, 5 lutego 2015, godzina 15:55:53
+1 (3) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
www: I to wszystko?
czwartek, 5 lutego 2015, godzina 14:43:33
+4 (14) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
XXXXX: MOTTO P.KOPERY.POKRZYCZĘ,PO KRYTYKUJĘ I JESTEM NA FALI NIE ROBIĄC NIC ROBI SIĘ DUŻO..... ZAMIESZANIA.GRATULUJĘ. KOALICJA W MIEŚCIE ZAMIAST DZIAŁAĆ TO DOMAGA SIĘ POCHWAŁ ZA KRYTYKĘ STAREJ KADRY,NOWY BURMISTRZ NIE POKAZUJE SIĘ ZUPEŁNIE,JEGO OBOWIĄZKI PRZEJĘŁA W PEŁNI PANI ZIĘBA.ZNOWU SIĘ LUDZIE POMYLILI,I BĘDZIEMY W CZARNEJ DZIURZE.ALE CZEKAM CIERPLIWIE I ZOBACZYMY JAK KADENCJĘ ZAKOŃCZĄ NAJWIĘKSI PIENIACZE RADNI.POZDRAWIAM
środa, 4 lutego 2015, godzina 15:52:30
+2 (8) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
do 18: No pełna kultura 17 wcale tak źle nie napisał. Czemu mu ubliżasz. Masz dość niski poziom kultury. Ze wsi jesteś?
poniedziałek, 2 lutego 2015, godzina 16:39:10
+9 (11) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @18
Bicz Boży: Naucz się ortografii po wykrzyknikach i znakach zapytania pisze się duże litery. Ty nie obrażaj ludzi. I nie wyskakuj z czajnikami, bo jestem od Ciebie lepszy i cie zgaszę. A pod sklepami pić nie wolno, więc bredzisz. Ech czy ty masz pojęcie o życiu?
poniedziałek, 2 lutego 2015, godzina 16:29:07
-6 (14) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
do 17: czytam twój komentarz i zadnej kupy się to nie trzyma wnioskuję ze jesteś absolwentem spod budki z piwem! jeśli ktoś nie może dzialac jako radny to co ma robic? dotrzymywać Ci towarzystwa pod sklepem?/ puknij się w ten zakuty czajnik miernoto i nie obrażaj ludzi!!
poniedziałek, 2 lutego 2015, godzina 14:42:22
+12 (16) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
Bicz Boży: No tak odszedł Wieruszewski to Tomasz będzie fikał do Kadzieli. No przecież musi być w centrum uwagi. Chłopie wymyśl coś i tyle nie miel jęzorem bo tylko się pogrążasz. Nic nie działasz tylko gadasz, w biurze poselskim mogłes się tym zajmować, a nie będąc radnym. No ale zawsze może powiedzieć - działam bo głupoty piszę.
poniedziałek, 2 lutego 2015, godzina 12:07:04
+3 (7) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
Jarosław: Zlikwidować MPK!!!!!!
niedziela, 1 lutego 2015, godzina 20:24:14
+5 (5) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
MaT: W kontekście poruszonego tematu, nie zapominajmy o działalność Doradcy Burmistrza Opoczna ds. Pozyskiwania i Obsługi Inwestorów. M.Opoczna. (za poprzedniej kadencji taki był) i ile zrobił?
niedziela, 1 lutego 2015, godzina 16:57:54
-6 (14) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
do czepialskich: nie rozumiem zmasowanego ataku na pana Koperę?// Czy to ze chłopak wyciąga na swiatlo dzienne przekręty starej ekipy to żle??? o wielu rzeczach byśmy nie wiedzieli a tak to jak posiedzi tam dluzej jeszcze nie raz dostarczy nam ciekawej lektury!! pozdrawiam panie Tomku i tak trzymać i sluchac szczekajacych piesków
środa, 28 stycznia 2015, godzina 21:23:04
+14 (16) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
macman: Nie rozumiem czemu narzekacie, że jedyna inwestycja to cmentarz? Przecież dla takiego zdychającego miasta jak Opoczno to inwestycja jak najbardziej przyszłościowa :P
poniedziałek, 26 stycznia 2015, godzina 00:12:09
+4 (6) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @5
tubylec: braciom, kuźwa braciom ignorancie. Nie wstyd Ci człowieku takie błędy robić? Wiem, że ważne jest meritum ale na litość Boską...........
niedziela, 25 stycznia 2015, godzina 18:46:34
+25 (25) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
ad vocem: w ramach oszczednosci zlikwidować niepotrzebną Straz Miejską, przerost w administracji- przykład- w wydziale oswiaty pracuje osmiu ludzi z czego 4 to- naczelnik zastępca naczelnika, kierownik oświaty i wice burmistrz do spraw oświaty czy to nie jest paranoja???????
niedziela, 25 stycznia 2015, godzina 15:25:43
+11 (15) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
www: A co by się stało z panem Andrzejem Kopanią ??? OBSTAWIAMY:
1.Został by dyrektorem pływalni
2.Został by prezesem wodociągów
Bo raczej stołek w szpitalu zarezerwowany jest dla pana M.K.
Oczywiście firmy nierentowne powinny wypadać z gry.
Ile razy będzie ktoś podejmował złe decyzje i nie będzie brany do odpowiedzialności.jak poprzednia władza !!!!!!!!!!!!!!!!!
niedziela, 25 stycznia 2015, godzina 15:16:47
+15 (19) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @5
obserwator: Dokładnie tak jak mówisz.
ZLikwidować MPK.
Zlikwidować straż miejską.
Zacząć myśleć o Opocznianach a nie o sobie.
Ale do tego trzeba mieć jaja. Czy Wasz nowy Burmistrz je ma?
Bardzo to wątpliwe...
niedziela, 25 stycznia 2015, godzina 13:16:53
-10 (22) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @7
Z innego miasta: Akurat to pan kopera ma rację. Przez lata marnotrawiliście opocznianie kasę. Tak! To wy ją marnowaliście a nie burmistrz Wieruszewski. Chcecie powiedzieć, że nie mieliście na too wpływu? A kto przez 20 lat wybierał tę samą osobę na najważniejszy w miescie urząd. Bez rozwoju gospodarczego Opoczna nie będzie. A tego rozzwoju nie będzie, jeśli inwestorzyz nie będą mieli terenow inwestycyjnych. Gotowych do objęcia i w pełni uzbrojonych.
niedziela, 25 stycznia 2015, godzina 12:52:30
+19 (19) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
Komentarz jest odpowiedzią na komentarz nr @4
do rozsądnego: Skąd krytyka radnego Kopery? Ano stąd, że on tylko narzeka, zamiast podjąć konkretne działania. Nie za to mu płacimy, nie po to został wybrany. Bić pianę mógł będąc tylko dyrektorem Biura Poselskiego. Do tego nie trzeba być radnym.

Zgodzę się, sam nic nie przegłosuje, ale nie wierzę w to, że gdyby zaproponował dobre rozwiązania, nie zostałby poparty przez pozostałych.

Radny wypowiada się w wielu sprawach nie posiadając podstawowej wiedzy, co w tym "felietonie" udowadnia po raz kolejny. Dlaczego, jak ma jakieś wątpliwości w temacie budżetu, nie pójdzie z nimi do Skarbnika Gminy?

Opoczno było zadłużane od 20 lat. Na 2015 rok planowany jest dług w wysokości 46.718.429,00 zł., co stanowi 49,56% budżetu. Żeby rozpocząć jakąkolwiek inwestycje dofinansowaną z pieniędzy EU, należy wyjść z dołka. Pieniędzy na wkład własny nie ma, więc konieczne będzie zaciągnięcie kolejnego kredytu. A z czegoś to trzeba będzie spłacić...

Co w Opocznie się zmieniło? To, że w UM rozpoczęło się wielkie sprzątanie po poprzedniej ekipie. Przypuszczam, że naprawianie i porządkowanie tego bajzlu zajmie jeszcze kilka miesięcy.

A co do kompetencji p. dyrektor, to chyba Cię nieco poniosło. Odkąd ludzie zamknęli usta i nie wypowiadają się w jej obecności, nagle pomysłów na imprezy brakło. Uwierz mi, jest wiele osób, których kompetencje powalają "Panią Ładną" na łopatki.
niedziela, 25 stycznia 2015, godzina 10:53:11
+14 (16) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
zgret: Aby kupić tereny inwestycyjne potrzebne są pieniądze, których gmina nie ma, a pożytek z takiego zakupu bardzo wątpliwy, skoro nie ma inwestorów. Po drugie, by dać inwestorowi gotowca, trzeba by jeszcze zainwestować w infrastrukturę a i po trzecie - kupno terenów przez gminę oznacza brak wpływów z podatku gruntowego od dotychczasowych właścicieli, bo przecież gmina sama sobie płacić nie będzie.
Panie radny, weź Pan najpierw poczytaj a potem pisz.
niedziela, 25 stycznia 2015, godzina 10:33:51
+14 (18) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
...: Rozsądny o tym mpk jest nie do konca tak jak piszesz z tego co wiem nie podoba sie zadłuzenie które robi mpk i skoro bracią woźniak opłaca sie wozic ludzi i zarabiają na tym a do mpk sie dokłada czyli jest cos nie tak... z tego co wiem a nie wiem czy to prawda ale wiele osob o tym mówi 1,5 miliona długu rocznie to spora suma którą robi własnie mpk... więc moim prywatnym zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest albo zmienić góre w mpk lub rozwiązać mpk i dać zlecenia bracią...
niedziela, 25 stycznia 2015, godzina 09:38:29
-9 (19) ↑ tak ↓ nie ! zgłoś
Rozsądny: Opoczno i Opocznianie jak zwykle. Zamiast popierać tego co chce zmienić na lepsze to go krytykują, przez co popierają tych marudów, którzy twierdzą,że tu i tak nic nie wyjdzie, dlatego trzeba garnąć dla siebie ile tylko się da. Podobnie było z wyborami w radzie zasiada 60% nadal starych etatowych radnych, którzy nic nie robią. Przepraszam robią ale głownie pod siebie tz. dla swych bliskich i znajomków. Sam Kopera nie przegłosuje ich. Dla kogo ten dodatkowy cmentarz? Tu nie przybywa ludzi z stąd ludzie uciekając, a ci starcy co pozostali to wystarczy im dwa obecne cmentarze. 60% nie chce żadnych zmian. Zobaczcie co się dzieje w innych miastach , gdzie rządy przejęli młodzi ludzie. Na przykład Starachowice. W wodociągach zlikwidowano zastawców prezesów, prezesowi obniżono wynagrodzenie o 60% rady nadzorcze ( radni) tylko z dieta radnego pozostałe dywidendy zlikwidowano. Co w Opocznie się zmieniło ? A no wpłynęła skarga na Dyrektorkę MDK-u? Dlaczego ? Bo Kądziela chce to stanowisko obsadzić swoim, być może z jeszcze większym wynagrodzeniem niż obecna i mniejszymi kompetencjami. I TAK BĘDZIE PRZEZ NAJBLIŻSZE CZTERY LATA. A TU CHŁOP POKAZUJE WAM RZECZYWISTOŚĆ A WY GO ZA TO KRYTYKUJECIE. PRAWDOPODOBNIE JESTEŚCIE RODZINAMI TEJ 60% RADY NO I JAKBY ZMIENIŁO SIĘ NA LEPSZE NIE MIELIBYŚCIE MARUDY NA CO NARZEKAĆ. OPOCZNO JEST MIASTEM GINĄCYM.
niedziela, 25 stycznia 2015, godzina 08:49:04

dodaj artykuł dodaj fotoreportaż
szukaj w artykułach
zobacz również
^ do góry